Rss Feed
 1. Breathe

  sobota 27. října 2012

  Originální cover
  Autor: Sarah Crossan
  Série: Breathe
  Díl: první
  Anotace na Goodreads:

  Nádech. Výdech.
  Dýchej.
  Dýchej.
  Dýchej...
  Svět je mrtvý.
  Přeživší žijí pod ochranou Dechu, organizace, která našla způsob jak vyrábět vzduch obohacený kyslíkem.


  Alina
  kradla dlouho. Je trochu nervózní, ale ne vyděšená. Vše co ví je, že ji nikdy předtím nechytli. Jestli bude opatrná, bude to jednoduché. Jestli bude opatrná.

  Quinn
  by si měl dělat starosti o Alinu a trochu se bát i o sebe, ale i když je to nebezpečné, je to zároveň ta nejzajímavější věc, která se mu po dlouhé době stala. Nestává se každý den, že tě dívka tvých snů požádá, aby jsi ji zachránil.

  Bea
  mu chce říct, že nic z tohoto není fér; naplánovali si společný víkend, oni dva, a ona doufala, že tam venku objeví ji, ne jinou dívku.

  A jakmile vkročí do Pustiny se zásobou kyslíku na dva dny, vše čemu věří bude zničeno. Budou schopní se vrátit zpátky? Budou chtít?  Vydání v USA: 2. 10. 2012
  Nakladatelství: Greenwillow
  Počet stran: 373
  Hodnocení: 3 z 5
  Přečteno v říjnu 2012, 4 dny, v angličtině

  Trailer ke knize:

     Svět se změnil. Hladina kyslíku klesla na 4 %. Neexistuje žádná vegetace, žádný život. Kromě pár vybraných míst. Lidé zde žijí pod skleněnou střechou, na stromy se jezdí dívat do institutu jako na raritu, kterou už jinak nikdy neuvidí. Je to místo, které je jedinou nadějí na přežití. Nemohou běhat, protože kyslík je na příděl. Nemohou se líbat, protože při tom dýchají více. Mohou chodit - pomalu. V tomto světě vyrůstala Bea, stejně jako Alina s Quinnem. Bea není bohatá, její rodina sotva přežívá. Proto její matka doufá, že si vezme Quinna - jejího nejlepšího přítele a tajnou lásku. Quinn patří k nejbohatším. Jeho otec pracuje pro vládu. Může si dovolit cokoli - extra kyslík, aby mohl běhat, luxus, ve kterém žije. Když mu ve škole zkříží cestu ta nejkrásnější dívka, jakou kdy viděl, neváhá a rozhodne se, že ji musí mít. Jenže Alina není obyčejná dívka - patří ke skupině odpůrců režimu, ke skupině, která se snaží nahradit zeleň, která kdysi zaplavovala celou planetu. Jak spolu příběhy těchto tří lidí souvisí? I zdánlivě naprosto rozdílní lidé se mohou spojit v boji za věc, ve kterou pevně věří.

  Když tahle kniha měla vyjít, všichni ji toužebně očekávali. Když vyšla, objevilo se plno pochvalných recenzí. Já? Popravdě, já se s touhle knihou nějak nemůžu popasovat. Chvílemi jsem se bavila, chvílemi zase nudila...

  Bea už dlouhou dobu skrývá své city ke Quinnovi. Ví, že on oni nestojí, alespoň ne takhle. Je to její nejlepší přítel. Znají se už roky. Proto když jí nabídne cestu mimo jejich město, do pustiny, souhlasí. Možná tajně doufá, že konečně zjistí, co má přímo pod nosem. Jenže pak se jim do cesty připlete Alina... Bea je celkem zvláštní holka. Je chytrá, vtipná, občas i trošku kousavá. Když ale přijde na Quinna, tak nějak jí docházejí slova. Možná kdyby mu řekla, co k němu cítí, bylo by všechno jednodušší. Nebo taky ne :). Jak se říká, co se má stát - stane se :).

  Quinn je bohatý, ale rozhodně ne rozmazlený. Snaží se pomáhat Bee jak může. Jenže přes to všechno ji nevidí takovou, jaká je. Neustále hledá nějakou dívku, která by pro něj byla ta pravá. Potom náhodou potká Alinu, která mu naprosto učaruje. Pro ni by byl ochoten udělat cokoli, dokonce i překročit zákon... Quinn mi přišel tak trošku natvrdlý. Ani ne tak intelektuálně, jako emočně. Nejdřív by si to měl hoch hlavně uspořádat v hlavě. Ale i on nakonec udělá to, co je správné, ne to, co se od něj očekává :).

  Alina chce svět takový, jaký byl kdysi. Svět ve kterém mohli lidé dýchat bez přídělu kyslíku nebo kyslíkových masek. Proto se nebojí krást. Nekrade šperky, ani peníze, ale odřezky rostlin, které společně se svým bratrancem tajně pěstují. Jenže nic netrvá věčně a tak se i Alina nakonec stane hledanou osobou. Je nucena odejít do pustiny, kde ji stráže snad nenajdou, a najít cestu do centra Odpůrců. Jak se ale dostane přes kontrolu u hranic? Alina je takový živel. Je drsná, nemilosrdná, samostatná. Jenže je taková doopravdy? Já osobně myslím že ne, ale na to si musíte udělat názor sami :).

  Jako takový klad i zápor celé knihy považuju to, že je vyprávěna z úhlů všech tří postav. Z jedné strany víte, co se v každé chvíli děje a co se jim honí hlavou, ale z druhé strany si k nim neutvoříte nějaké pevné pouto. Alespoň já ne. Každopádně jsou to postavy dobré, se svými plusy a mínusy jsou zároveň lidské. Rozhodně by to ale v druhém díle chtělo trošku rozvinout a najít cestu ke čtenářovi.

  Dost dlouho mi trvalo, než jsem se do knihy začetla. Začátek je takový nemastný, neslaný, takže než se dostanete k nějaké akci, celkem dlouho to trvá. Chvílemi mi příběh připomínal trochu Divergenci, ale chyběl mu náboj, který z Divergence přímo sálá. Přesto se jedná o originální příběh a já jsem zvědavá, jak tohle všechno bude pokračovat.  
  |


 2. 0 komentářů :

  Okomentovat