Rss Feed
 1. Česká obálka
  Autor: Florian Illies

  Anotace:

  Panoráma jediného roku, kterým začíná naše přítomnost.

  1913: rok, kdy se zdá, že vše je možné. Doba nebývalého rozkvětu, kdy vznikají extrémní umělecká díla, jako by už neměl přijít žádný zítřek. Zároveň je však už ve vzduchu tušení rozpadu, toho, že lidstvo ztrácí svou nevinnost. Rok, kdy se prudce střetává devatenácté a dvacáté století. Proust hledá ztracený čas, Malevič maluje čtverec, Kafka píše nekonečně dlouhé a nezměrně krásné dopisy Felici Bauerové, Stravinskij a Schönberg vyvolávají neslýchané skandály, Duchamp montuje kolo na kuchyňskou stoličku, Kirchner zas a znovu maluje Postupimské náměstí. Patnáctiletý Brecht se stává šéfredaktorem augsburského školního časopisu a dvanáctiletý Louis Armstrong se poprvé chopí trubky. Joyce a Musil si dávají kávu v Terstu, Freud a Rilke pro změnu skleničku v Mnichově. V Essenu se otevírá prototyp prvního supermarketu Aldi, v Miláně zase první filiálka módního domu Prada. Do Vídně k Trojanovským přijíždí pod krycím jménem Stavros Papadopulos Stalin a v Mnichově prodává jeden rakouský pohlednicový malíř jménem Adolf Hitler své chabé městské veduty.

  1913: počátek a konec, triumf a melancholie, vše se prolíná a stává se uměním. Po tomto roce už nic není tak jako dřív. Brilantní stylista Florian Illies s tichým humorem vyvolává k životu kouzlo klíčového okamžiku kulturních dějin.
  Datum vydání v ČR: květen 2013
  Nakladatelství: Host
  Počet stran: 320
  Přečteno v prosinci 2013, 3 dny, v češtině

  Svůj vlastní výtisk si můžete koupit ZDE.
  Napadlo vás někdy, co dělal Hitler předtím, než se dostal k moci? Jak se živil v roce 1913? Jak se dařilo Franzi Kafkovi? Co zrovna tvořil Picasso? Jak vlastně vypadala společnost před sto lety? Tak na tyto otázky najdete odpovědi právě v této knize.

  Doteď jsem si ani neuvědomila, kolik věcí se během jednoho jediného roku odehraje. Ani si nedokážu představit, kolik času muselo autorovi zabrat, než nashromáždil všechny podklady a zdroje, aby vůbec knihu mohl sepsat. Samotná příprava knihy musela zabrat tak obrovské množství času, že by to řada jiných vzdala. Ale to se v tomto případě nestalo a mně se dostala do rukou opravdu zajímavá kniha. Měsíc po měsíci se setkáváme se spisovateli, malíři, skladateli a dalšími osobnostmi, které více či méně ovlivnili dění ve společnosti těsně před první světovou válkou.

  Je škoda, že kniha sama o sobě není pro každého, protože když se neorientujete v osobnostech a jejich tvorbě, neorientujete se poté v celé knize, protože jejich znalost je celkem klíčová. Neříkám, že musíte být historici nebo něco podobného, jenom musíte počítat s tím, že alespoň nějakou znalost k téhle knize potřebujete. Právě to je jejím největším negativem – jste vhozeni do moře událostí, jmen a pojmů a je jen na vás a vašem mozku, jak se s nimi poperete. Což je celkem škoda, protože kniha je to opravdu zajímavá a mě by nikdy ani nenapadlo, čím vším si jednotlivé osobnosti musely projít – a to se jedná jenom o jeden rok. Jaký potom musel být celý jejich život?  HODNOCENÍ:


  Děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.cz za poskytnutí recenzního výtisku.
  |


 2. 0 komentářů :

  Okomentovat