Rss Feed
 1. RC Review: Stephanie von Hohenlohe

  neděle 16. března 2014

  Česká obálka
  Autor: Martha Schadová

  Anotace:

  Když se v roce 1891 narodilo ve Vídni židovské děvčátko jménem Stefanie Richterová, nemohl nikdo netušit, že se jednoho dne bude stýkat s nejmocnějšími tohoto světa.

  Svatbou s knížetem Bedřichem Františkem z Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürstu získala šlechtický titul a brzy poté započala její mezinárodní kariéra. Prostřednictvím tiskového magnáta lorda Rothermera se dokonce seznamuje se samotným Hitlerem. Ba co víc: führer začíná svou "milou kněžnu" záhy pověřovat tajnými diplomatickými úkoly v zájmu říše. Kněžna si počíná zdatně, nakonec je ale v Americe zatčena jako špionka. Její mezinárodní kariéra tím však nekončí. Po válce se s vrozenou ctižádostí vrhá do novinářské branže a ve službách Axela Springera a Henriho Nannena opět slaví úspěch.

  Martha Schadová nám předkládá bohatě propracovaný portrét jedné z nejzářivějších, ale také nejzáhadnějších žen třetí říše.  Datum vydání: září 2013
  Nakladatelství: PRÁH
  Počet stran: 280
  Přečteno v březnu 2014, 1 den, v češtině

  Svůj vlastní výtisk si můžete koupit ZDE.  Už jsem toho slyšela spoustu o Hitlerovi a lidech, kteří s ním měli něco společného a pomáhali mu s tím, co tady v Evropě páchal. Ale jméno Stephanie von Hohenlohe jsem slyšela poprvé a samozřejmě jsem byla zvědavá, co byla tato žena zač. A že jsem chvílemi vážně koukala...

  Stephanie byla bezesporu cílevědomá žena. Věděla, kam a ke komu se chce dostat a prošla ložnicemi mnoha významných mužů své doby. Okouzlila téměř každého, s kým se setkala. A tak není překvapením, že se jedním z jejích ctitelů stal i samotný Adolf Hitler, se kterým ale překvapivě neměla ani žádný intimní vztah. Byla pro něj mnohem důležitější – stala se pro něj cenným zdrojem informací a kontaktů, a to zejména v Anglii. Jenže i Stephanie čekal pád, a to v podobě zatčení, které na ni čekalo za oceánem. Jenže ona se se sílou sobě vlastní opět vzchopila a dokázala, že konec Německa rozhodně není i jejím koncem.

  Biografie jsou cenným zdrojem informací, na které byste jinak třeba ani nenarazili. Jejich jediný problém je ale v tom, že jsou plné faktů, ale už ne toho, co si dané osoby myslely nebo co cítili, když dělali to, co dělali. Já osobně (asi jako většina z vás) rozhodně nejsem Hitlerova fanynka a můžu si jenom domýšlet, co Stephanie von Hohenlohe vedlo k tomu, aby byla jeho přítelkyní a v podstatě pravou rukou. Třeba tohle by mě rozhodně zajímalo, jenže v knize to nenajdete. Samotný kněžnin příběh je čtivý, plyne rychle a kromě událostí z jejího života v něm najdete i spoustu informací, které se vážou k době, ve které žila, například přepisy dopisů samotného Hitlera. Rozhodně jde o zajímavou biografii, která ale asi není jen tak pro každého, a to hlavně díky osobnosti kněžny a jejích společníků a chvílím, kdy informace byly tak obsáhlé, že jim člověk chvílemi přestával věnovat pozornost. To se ale může stát u každé biografie.


  HODNOCENÍ:


  Děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.cz za poskytnutí recenzního výtisku.
  |


 2. Česká obálka
  Autor: Jožo Nižnánsky

  Anotace:

  Příběh hraběnky BÁTHORYOVÉ, který pravdivě a věrně popsal Jožo Nižnánsky v románu Čachtická paní, se odehrává na rozhraní 16. a 17. století a čerpá ze skutečných událostí.

  Děj je nabitý nejen zajímavými historickými a dobovými fakty, ale je především napínavým až detektivním čtením. Vyvrcholením děje je nekonečná až chorobná touha čachtické paní být za každou cenu krásnou. Tato touha byla příčinou zmaření životů mnoha nevinných a mladých dívek.

  Bylo jen otázkou času, kdy se tento příběh stane námětem pro filmové zpracování. Této látky se chopil zkušený režisér Juraj Jakubisko ve filmu BÁTHORY. Čtenář na 512 stranách prožije vedle napínavého dobrodružství i nezištnou lásku, nenávist, zradu , zklamání a závist.  Datum vydání: říjen 2013 (8. vydání)
  Nakladatelství: PETRKLÍČ
  Počet stran: 512
  Přečteno v březnu 2014, 3 dny, v češtině

  Svůj vlastní výtisk si můžete koupit ZDE.  Vdova Alžběta Báthoryová žije na Čachtickém zámku sama, jenom se svými pomocníky a spoustou mladých služek, které neustále za podivných okolností mizí a nikdy je už nikdo nevidí. Jenže poddaní nejsou slepí a v zámeckém okolí už putuje řada povídaček o tom, co se na hradě děje. Nikdo z nich už nechce být otrokem kruté paní, jenže sami toho proti ní moc nezmůžou. Proto musí přijmout všechnu pomoc, která se jim nabídne, a to i tu od zbojníků. Podaří se jim společně zastavit krutou hraběnku?

  Většina z nás se už někdy v životě setkala s příběhem o hraběnce, která se koupala v krvi mladých děvčat, aby sama nezestárla. Já jsem tuto knihu četla poprvé před nějakými pěti roky, kdy se v kinech objevil film Báthory právě o této hraběnce. Když jsem teď knihu s tak dlouhým odstupem četla znovu, viděla jsem ji už v trochu jiných barvách.

  Kdybych se chtěla pořádně zaobírat postavami, bude mít tahle recenze úctyhodnou délku. Sama Alžběta Báthoryová je sama o sobě velmi rozporuplná postava. V určitých chvílích jsem si nemohla pomoct a musela jsem ji litovat, v jiných chvílích zase nenávidět. Je krutá a necitelná, ve svém srdci si nechala lásku jen pro dva lidi a i tahle láska se může během jednoho okamžiku změnit v nenávist. Na tom, jaká je ale nemá podíl jen ona sama, ale také to, co byla donucena si prožít a potlačovaná a tichá nenávist k jejímu vlastnímu životu. Má už jen jeden důvod, proč žít – svou krásu. A pro její uchování je ochotná udělat cokoli a nebojí se jít ani přes mrtvoly.

  Hraběnka ale nepáchá zlo sama. Především její pomocník Ficko je tak ohavná postava, že mu nejde přát nic dobrého. Všechno dělá jen pro peníze a pro pomstu, nic jiného ho nepohání. Taky jsou tu její věrné služky, které ji ve všem ochotně pomáhali, jen aby získaly její uznání. Chvílemi byli tihle všichni mnohem horší, než sama Báthoryová.

  Tuhle knihu by si asi alespoň jednou měl přečíst každý, protože to za to stojí, i když je dlouhá a místy díky popisům a dlouhým dialogům nudná. Co jí ale naopak přidává je to, že nevíte, co se bude dít dál, dokáže vás udržet napnuté a vy ani pořádně nevíte, jak to vlastně dopadne. Jediné, co mi přišlo nereálné byla okamžitá láska téměř všech hrdinů, kteří se v knize objevili. To bylo tak nereálné, až mi to místy lezlo na nervy. Jsem ráda, že jsem si knihu mohla přečíst znovu, protože už jsem téměř zapomněla, co se v ní vlastně dělo a mohla jsem celý příběh vnímat zase o trošku jinak. Uvidíme, možná si ji za pár let přečtu znovu a uvidíme, jak na mě zapůsobí potom :).


  HODNOCENÍ:


  Děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.cz za poskytnutí recenzního výtisku.
  |


 3. RC Review: Bouře

  neděle 2. března 2014

  Česká obálka
  Autor: Julie Cross
  Série: Rozděleni časem
  Díl: první

  Anotace:

  Přítomnost, rok 2009.
  Devatenáctiletý Jackson je normální student... tedy téměř normální. Dokáže totiž cestovat časem. Nic nemůže změnit, jen znovu prožít to, co se už stalo. Po útoku dvou neznámých mužů se Jackson ocitne o dva roky zpět.

  Minulost, rok 2007.
  Jackson se nemůže vrátit zpátky do přítomnosti. Jaké tajemství ho obklopuje? Proč ho pronásledují neznámí útočníci? Stojí tváří v tvář "nepřátelům času" a musí se rozhodnout, co všechno je ochoten obětovat pro záchranu svých blízkých a možná i celého světa...  Datum vydání v ČR: říjen 2013
  Nakladatelství: Fragment
  Počet stran: 312
  Přečteno v prosinci 2013, 2 dny, v češtině
  Jackson je na první pohled normální kluk. Jenže na rozdíl od ostatních má jednu zvláštní schopnost – dokáže cestovat časem. Sice se ještě pořád učí se svou zvláštností zacházet, ale i tak je to něco. Zábava to ale přestane být ve chvíli, kdy na něj a jeho přítelkyni zaútočí dva cizí muži. Jackson se stihne přenést, ale až poté, co jeden z mužů zastřelí Holly. V celém tom zmatku se Jackson nesoustředí a přenese se až do roku 2007 – celé dva roky do minulosti. Je to nejdelší časový úsek, do kterého kdy cestoval. Jenže se z něj nemůže dostat zpátky...

  Tématikou cestování v čase jsem v podstatě nepolíbená, takže pro mě byla kniha s touto tématikou lákavá výzva. A čekala jsem opravdu cokoli, jen ne to, že na jejím konci budu vrcholně zmatená.

  Co se týče Jacksona jako postavy, jsem tak nějak rozpolcená – z jedné stránky je to kluk, který dokáže hluboce milovat a z druhé stránky je to taky tak trochu rozmazlený fracek, který si myslí, že mu patří svět. Právě díky této kombinaci vlastně nevím, jestli ho mám nebo nemám ráda. Zatím to vypadá, že jsem k němu zaujala neutrální postoj, tak uvidíme...Přesto měl ale v knize několik krásných chvil, především se svou sestrou, které mu u mě do budoucna nahrávají do karet.

  Teď ale k samotnému cestování časem. Jako téma to určitě není jednoduché, já sama bych se do toho asi ani nepouštěla, ale všichni nemůžou být jako já. A že není jednoduché se s tím vypořádat je vidět i tady. Chvílemi se mi to zdálo celé nějaké zmatené, jednou jste tady, podruhé tamhle a pořád do kola, z jednoho roku do druhého, od události k události. Když už dostane nějaké odpovědi, je to po tom informačním temnu zase takový šok, že mi chvíli trvalo, než jsem to pobrala. Někdy by neškodilo chvílemi ubrat a chvílemi zase přidat, protože to celé působí nějak nevyrovnaně – chvílemi máte chuť přeskakovat stránky, chvílemi zase chcete vědět, co bude dál.

  Kniha se u velké části čtenářů setkala s velmi pozitivními ohlasy. U mě je ale její pozice neutrální – nezařadila se ani mezi mé nejoblíbenější, ale ani mezi ty, které už nikdy v životě nechci vidět. Zkrátka celá kniha je jako její hlavní hrdina. Proto mi nezbývá nic jiného, než vložit své naděje do dílu druhého a doufat, že se mu podaří probojovat se v mém žebříčku na vyšší pozici.  HODNOCENÍ:


  Děkuji nakladatelství FRAGMENT za poskytnutí recenzního výtisku.
  | 4. Toto je meme pořádané Syki. Jeho cílem je každou neděli zveřejnit obálku knihy (je jedno, jestli vyjde v budoucnu, nebo už vyšla), stručnou anotaci a vlastní názor na obálku.  Název knihy: One Broke Girl
  Autor: Rhonda Helms
  Datum vydání: duben 2014

  Život Anny Parkerové se rozpadne s jedním telefonním hovorem. Její táta prodává jejich drahý byt v New Yorku, protože její bankéřská matka z Wall Street vyprázdnila jejich bankovní účet a utekla s jiným mužem. To znamená, že Anna bude muset opustit svou elitní vysokou školu a přestěhovat se spolu s tátou zpátky do jejich malého domovského města v Ohio. Anna je rozhodnutá okamžitě získat svůj život zpět, takže využije pár dalších měsíců k tomu, aby si našetřila peníze, pomohla tátovi zpátky na nohy a našla a konfrontovala svou mámu.

  Jenže Anna nečekala, že to bude až tak těžké. Jediná práce, kterou může dostat, je výdejce obědů na základní škole. Jejich domek, který je jen dírou na peníze, se kolem nich rozpadá. A její táta je v depresi kvůli její mámě, kterou je těžké najít.

  Jediným jasným bodem v tom zmatku je Gavin Metcalf, učitel v mateřské školce, se kterým chodila, když byli v pubertě. S jeho vtipem a sexy úsměvy jí pomáhá zapomenou na její problémy – a na skutečnost, že její newyorský přítel Steven zatím neví pravdu o její hrozné situaci. Když se minulost a přítomnost střetnou, bude se muset Anna rozhodnout, kde přesně je její budoucnost.
  Můj názor: Když jsem tuhle obálku zahlédla na nějakém ze zahraničních blogů, okamžitě jsem si ji zamilovala. A k tomu není co dodávat :D. Samozřejmě si tak zasloužila rychlou cestu do mého to-read listu (asi jako polovina dalších, co v něm je). Navíc v podstatě skvěle vystihuje obsah knihy. Co víc si přát?
  |